پنجره upvc

مشخصات فنی پنجره upvcدوشنبه ۱۴, خرداد ۱۳۹۷

مشخصات فنی پنجره upvc

پنجره upvc

پنجره upvc در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و افراد از این پنجره ها بسیار استقبال می کنند. جالب است بدانید که این پنجره ها ضد سرقت نیز هستند. برخی افراد علاقه مندند در رابطه با مشخصات فنی پنجره upvc اطلاعاتی داشته باشند. در این مقاله ما در این خصوص به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پروفیل‌های UPVC که از دهه ۶۰ در اروپا تولید و در صنعت درب و پنجره ساختمان به کار گرفته شده‌اند، دارای دو استاندارد اصلی می‌باشند. استاندارد کشور انگلستان که به عنوان استاندارد اروپا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با عنوان BS EN 12608 که آخرین ویرایش آن در سال ۲۰۰۳ می‌باشد. استاندارد دیگری که استاندارد سختگیرانه‌تری می‌باشد، استاندارد کشور آلمان و با عنوان RAL GZ716-1 و آخرین ویرایش آن در سال ۲۰۰۸ میلادی می‌باشد.

استاندادرهای BS و RAL از دیدگاه‌های مختلف پروفیل UPVC را بررسی می‌کنند که یکی از نکات مهم در آنها استاندارد ضخامت دیواره‌های اصلی و دیواره‌های رابط بین آنها (دیواره فرعی) در پروفیل می‌باشد. در هر دوی این استانداردها ضخامت بالاتر از ۲/۸ میلیمتر در دیواره اصلی و همچنین ضخامت بالاتر از ۲/۵ در دیواره فرعی به عنوان پروفیل نوع A و یا کلاس یک در نظر گرفته می‌شود.

مشخصات فنی پنجره upvc

ضخامت‌های بالاتر از ۲/۵ در دیواره اصلی و بالاتر از ۲ میلیمتر در دیواره فرعی نیز به عنوان پروفیل‌های نوع B و یا کلاس دو مطرح می‌شوند. در استاندارد RAL همین دو نوع پروفیل از نظر ضخامت دیواره معرفی و بررسی می‌شوند ولی در استاندارد BS نوع سومی نیز تعریف شده است که بر اساس توافق بین سازنده و خریدار است که به آن C گفته می‌شود. در این کلاس هیچ محدودیتی برای ابعاد در نظر گرفته نشده است و ملاک، ابعاد اعلامی توسط تولیدکننده است.

از نظر اقلیمی نیز دو رده اقلیمی M (اقلیم معتدل) و S (اقلیم سخت) در نظر گرفته می‌شود که مشخصات آن در استاندارد ۱۲۲۹۱ آمده است. مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران هم به عنوان متولی تدوین استاندارد ملی تجهیزات و مصالح ساختمانی، تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای در این زمینه، صورت داده است و استاندارد BS EN 12608 را به عنوان استاندارد مناسب، انتخاب و ترجمه نموده است، که در نهایت جهت انتشار کمیته ملی استاندارد در اختیار سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی قرار گرفته است.

مواردی مورد بررسی در استانداردها

  • ابعاد و اندازه ای پروفیل
  • وزن پروفیل
  • ظاهر و شرایط ارسال
  • شرایط آب و هوایی و آزمون‌های آن
  • آزمون مواد اولیه، آزمون‌های حرارتی پروفیل
  • مقاومت پروفیل در برابر ضربه

موارد فوق به صورت جامع در استانداردهای RAL و BS ذکر شده و در استاندارد ملی ایران نیز ثبت شده‌اند.

برای کسب اطلاعات در خصوص پنجره upvc می توانید مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در سیجاندژ هستیم.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای سیجاندژ محفوظ است.